Marc Carbó fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl

Raczej zamknęliśmy już okno – podsumowanie letnich transferów

Po cichu liczyłem jeszcze na jakiś transfer do Wisły Kraków, ale wygląda na to, że trener musi radzić sobie z tym składem osobowym, który ma.

Jarosław Królewski napisał na X, że “Raczej zamknęliśmy już okno”. Gdybyśmy byli bliscy zakontraktowania jakiegoś przekota (który musiałby być bez kontraktu, bo już okienko zamknięte) zapewne właściciel napisałby coś innego. Jednym słowem Radosław Sobolewski musi sobie poradzić z obecną kadrą. Bilans letnich transferów wygląda więc następująco:

Wzmocnili Wisłę Kraków:

Jesús Alfaro (ES) (250 tys. euro)
Dawid Olejarka (PL) (350 tys. euro)
Álvaro Ratón (ES) (300 tys. euro)
Joan Román (ES) (450 tys. euro)
Patryk Gogół (PL) (bez wyceny)
Szymon Sobczak (PL) (250 tys. euro)
Eneko Satrústegui (ES) (400 tys. euro)
Ángel Baena (ES) (200 tys. euro)
Marc Carbó (ES) (300 tys. euro)

Odeszli z Wisły Kraków

Sergio Benito (ES) (150 tys. euro)
Álex Mula (ES) (350 tys. euro)
Momo Cissé (GN) (25 tys. euro)
Zdeněk Ondrášek (SK) (25 tys. euro)
Piotr Starzyński (PL) (100 tys. euro)
Konrad Gruszkowski (PL) (50 tys. euro)
Patryk Plewka (PL) (50 tys. euro)
James Igbekeme (NG) (350 tys. euro)
Luis Fernández (ES) (550 tys. euro)
Daniel Hoyo-Kowalski*
Ivan Borna Jelić Balta*
Kacper Skrobański (PL) (50 tys. euro)
Dor Hugi*
Jakub Błaszczykowski (PL) (25 tys. euro)
Hubert Sobol*
Tachi (ES) (350 tys. euro)
Boris Moltenis (350 tys. euro)

Zmniejszenie kadry na plus

Z pewnością pozytywne jest zmniejszenie kadry. Do Krakowa trafiło 9 nowych piłkarzy, a odeszło 13 (liczę tych, którzy faktycznie byli w kadrze i mieli szanse grać). Prezes Królewski obiecywał zmniejszyć kadrę i można powiedzieć, że delikatnie zmierza to w tym kierunku.

Niestety w tym momencie wydaje się, że kadra została jakościowo osłabiona. Z Krakowa odeszło trzech piłkarzy kreatywnych, na warunki pierwszoligowe wręcz błyskotliwych: Luis Fernández, Álex Mula i James Igbekeme. Na ich miejsce sprowadzony graczy o podobnych walorach, ale jednak – tak to oceniam na dziś- o nieco mniejszej jakości: Goku, Jesús Alfaro i Marc Carbó.

Po 7 kolejkach tego sezonu Wisła Kraków jest na 9. miejscu. Strata do miejsca premiowanego awansem wynosi 7 punktów.

W analogicznym momencie poprzedniego sezonu (2022/2023) Wisła Kraków była na… pierwszym miejscu. Warto zauważyć, że ostatecznie awansowały zespoły z miejsca 2., 4. i 5. Niestety nie z 9.

Wersja pesymistyczna

Jednym słowem trudno znaleźć mi w sobie optymizm. W tym momencie wygląda na to, że Wisła Kraków zakończy rundę jesienną (19 kolejek będzie rozegranych przed zimową przerwą) w okolicach środka tabeli. Być może na miejscu 9., być może nawet na 6., ale szanse na pozycje 1 i 2 są niezwykle marne. Zapewne w przerwie zimowej dojdzie w związku z tym do kolejnej rewolucji kadrowej. Ostatecznie Wisła zajmie miejsce barażowe, ale przegra z Motorem Lublin tudzież po raz kolejny z GKS-em Tychy.

Wersja optymistyczna

Marzy mi się jednak by ta wersja pesymistyczna (zwana przez złośliwców realistyczną) się nie spełniła. Chciałbym żeby meczem z Chrobrym Głogów Wisła Kraków kontynuowała serię bez porażki (to byłyby już trzy takie mecze).

Marc Carbó (na zdjęciu) wkomponuje się w zespół i wyrośnie na czołową postać Fortuna I Ligi. Ángel Rodado utrzyma obecną średnią 0,57 gola na mecz i zakończy rundę z 11 bramkami na koncie. Szymon Sobczak jako zmiennik dołoży do tego 6 goli, w wysokiej formie będą także Miki Villar i Jesús Alfaro, a Goku – wolno mi pomarzyć – zdobędzie tyle goli i asyst co w ubiegłym sezonie. Radosław Sobolewski w końcu zacznie wygrywać kluczowe mecze i w efekcie zakończymy rundę na 3 miejscu ze startą 2 punktów do lidera. W przerwie zimowej dokonamy tylko kilku transferów (dobry bramkarz) i zakończymy sezon na 1 pozycji z trzypunktową przewagą nad Miedzią Legnica.

Ps. Prezes Jarosław Królewski nie wykluczył transferu do klubu, zwracając uwagę, że w jego wypowiedzi padło słowo “raczej”:

Tabele pochodzą z serwisu 90minut.pl. Na zdjęciu autorstwa Krzysztofa Porębskiego jest Marc Carbó.

Czytaj też Wiślaku

TransferyWiślackie Newsy
Wiślackie Krótkie Wiadomości fot. wislazkrakowa.pl
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments