Michal Frydrych fot. Krzysztof Porębski

Ile punktów potrzebuje Wisła Kraków by się utrzymać

Marzeniem kibiców Wisły Kraków jest zdobycie w tym sezonie Pucharu Polski. Najważniejszym jednak zadaniem jest utrzymanie się w Ekstraklasie.

Określenie minimalnej liczby punktów, które wystarczy do utrzymania nie jest łatwe, bo jak wiadomo w meczu można zdobyć 3 punkty (przy rozstrzygniętym spotkaniu) lub 2 punkty (gdy obie ekipy dostają po 1). Tym sposobem liczba punktów zdobytych w lidze przez wszystkie drużyny jest zależna od liczby remisów, a tego przewidzieć się nie da. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że niezbyt często w historii Ekstraklasa była 18-zespołowa.

Żeby się utrzymać na koniec sezonu Wisła Kraków musi być na miejscu 15. lub wyżej. Poniżej trzy sezony, gdy w najwyższej klasie rozgrywek było 18 drużyn, a zwycięstwo liczyło się za 3 punkty. Oprócz roku podana jest liczba punktów, które zdobyła drużyna na 15 miejscu (które nawiasem mówiąc wtedy było ostatnim spadkowym).

1995/1996 – 42 punkty
1996/1997 – 40 punktów
1997/1998 – 38 punktów

Można więc powiedzieć, że 42 punkty gwarantują utrzymanie. Zdobycie tylu punktów w przypadku Wisły Kraków… jest mało prawdopodobne. W 20 dotychczasowych kolejkach Wisła zdobyła 21 punktów, czemu w pozostałych 14 miałaby zdobyć tyle samo? Szczególnie, że straciła najskuteczniejszego piłkarza, Yawa Yeboaha.

Górnik Łęczna ostro punktuje

Tyle tylko, że musimy też spojrzeć na kandydatów do spadku. Nie będzie wielką przesadą jeśli powiemy, że najsłabsze kadrowo są Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Warta Poznań i Górnik Łęczna. Gdyby zakładać, że ekipy te będą zdobywały tyle samo punktów co jesienią to skończą z następująca liczbą oczek na koniec sezonu:

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – 27 punktów
Warta Poznań – 30 punktów
Górnik Łęczna – 32 punkty

Jak wynika z tabeli powyżej Górnik Łęczna w ostatnich czterech kolejkach punktował znacznie lepiej niż wcześniej, ale nie wydaje się by była to tendencja, która może się utrzymać dłużej gdyż przeciwnikami Górnika Łęczna były Warta Poznań, Zagłębie Lubin, Cracovia i Jagiellonia Białystok.

Biorąc to wszystko pod uwagę wygląda na to, że 35 punktów powinno dawać w tym sezonie utrzymanie. Czyli oznacza to, że Wisła Kraków powinna zdobyć jeszcze 14 punktów. Żeby zdobyć 14 punktów wystarczy 4 razy wygrać i dwa razy zremisować.

Na św. Wojciecha kibiców uciecha

Z 14 meczów do rozegrania Wisła Kraków aż 8 zagra na Reymonta 22. Tylko jeden z przeciwników, Lech Poznań, będzie w tych meczach zdecydowanym faworytem. Pozostałe siedem spotkań to mecze z drużynami w zasięgu Wisły Kraków.

Wisła Kraków vs Stal Mielec 12 lutego g. 15
Wisła Kraków vs Górnik Łęczna 21 lutego g. 18
Wisła Kraków vs Lech Poznań 12 marca
Wisła Kraków vs Piast Gliwice 2 kwietnia
Wisła Kraków vs Górnik Zabrze 9 kwietnia
Wisła Kraków vs Wisła Płock 23 kwietnia
Wisła Kraków vs Jagiellonia 7 maja
Wisła Kraków vs Warta Poznań 21 maja

Jeśli chodzi o mecze wyjazdowe to tu sprawa nie wygląda już tak różowo. Nie oznacza to jednak, że nie uda nam się zremisować, w którymś z tych meczów. Zwycięstwo z Cracovią też chętnie przyjmiemy 😊.

Legia Warszawa vs Wisła Kraków 25 lutego g. 20.30
Lechia Gdańsk vs Wisła Kraków 5 marca g. 20
Pogoń Szczecin vs Wisła Kraków 19 marca
Śląsk vs Wisła Kraków 16 kwietnia
Cracovia vs Wisła Kraków 30 kwietnia
Radomiak vs Wisła Kraków 14 maja

Ponieważ jesteśmy optymistami uważamy, że już po meczu z Wisłą Płock, czyli w okolicy 23 kwietnia, gdy imieniny obchodzi Wojciech będziemy mieli już na koncie 35 punkty i zapewniony byt w Ekstraklasie. W sam raz zostanie nam tydzień by dobrze przygotować się do finału Pucharu Polski 😊 (2 maja).

Ps. Dokładne terminy kolejek są wyznaczone tylko tam, gdzie podaliśmy także godzinę.

Tabela Ekstraklasy za okres 4 grudnia – 30 czerwca pochodzi z serwisu 90minut.pl.

Czytaj też Wiślaku

Wiślackie Newsy
Raków Częstochowa - Wisła Kraków 2-0 fot. Wisła Kraków
Wiślackie Newsy
Wisła Kraków - Stal Mielec 12.02.2022 fot. wislazkrakowa.pl
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments