Liga Europy fot. UEFA

Wisła Kraków rozstawiona w Lidze Europy? Jest duża szansa

Jeśli tylko prezes Jarosław Królewski zdobędzie licencję UEFA, Wisła Kraków zagra w pucharach co najmniej cztery mecze.

Zdobycie Pucharu Polski (zobacz galerię z meczu w Warszawie i fety w Krakowie) oznacza, że Wisła Kraków zagra w Lidze Europy. Biała Gwiazda drogę do finału w Bilbao rozpocznie od 1. rundy kwalifikacyjnej. W rundzie tej weźmie udział 16 zespołów. Będą to przede wszystkim zdobywcy pucharów z krajów sklasyfikowanych na miejscach 17-33 rankingu federacji UEFA z sezonów od 2018–19 do 2022–23. Polska w tym rankingu jest na pozycji 24. Wśród tych 16 drużyn mogą znaleźć się także drużyny z drugiego miejsca w tabeli rozgrywek, jeśli zdobywca pucharu jest także mistrzem i zagra w Lidze Mistrzów.

Z kim Wisła Kraków zagra w 1. rundzie kwalifikacyjnej.

W tym momencie poza Wisłą Kraków znane są jeszcze trzy zespoły, które na pewno zagrają w 1. rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy: Toboł Kustanaj z Kazachstanu, MFK Ružomberok ze Słowacji oraz IF Elfsborg ze Szwecji.

Sytuacja w pozostałych 12 przypadkach wygląda następująco:

KrajDrużyna
KosowoKF Ballkani lub FC Prisztina (finał pucharu 15 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli KF Ballkani wygra ligę i puchar.
AzerbejdżanZira FK jeśli wygra puchar (finał pucharu 2 czerwca) lub druga drużyna z ligi jeśli Qarabag FK wygra puchar.
WęgryPaksi FC jeśli wygra puchar (finał pucharu 15 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Ferencvárosi TC wygra ligę i puchar.
IzraelHapoel Beer Szewa lub Maccabi Petach Tikwa (finał pucharu 30 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Hapoel Beer Szewa wygra ligę i puchar.
MołdawiaZimbru Kiszyniów lub Petrocub (finał pucharu 25 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Zimbru Kiszyniów lub Petrocub wygrają ligę i puchar.
GrecjaPanathinaikos lub Aris Saloniki (finał pucharu 25 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Panathinaikos wygra ligę i puchar.
SłoweniaNK Rogaška lub ND Gorica (finał pucharu 24 maja)
BułgariaŁudogorec Razgrad lub Botew Płowdiw (finał pucharu 15 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Łudogorec Razgrad wygra ligę i puchar.
ChorwacjaDinamo Zagrzeb lub Rijeka (finał pucharu 15 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Dinamo Zagrzeb lub Rijeka wygrają ligę i puchar.
RumuniaCorvinul Hunedoara lub Oțelul Gałacz (finał pucharu 15 maja)
CyprOmonia Nikozja lub Pafos FC (finał pucharu 18 maja)
DaniaSilkeborg IF lub Aarhus GF (finał pucharu 9 maja)

Cieszy już sam udział w Lidze Europy, ale skoro już w niej jesteśmy to fajnie by było coś ugrać. Wisła Kraków ma szansę być drużyną rozstawioną podczas losowania, które odbędzie się 18 czerwca. W tym momencie przewidywany skład 1 rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy wygląda jak poniżej. Na zielono ekipy, które zagrają, na czarno Wisła Kraków, na czerwono, te które mają szansę zagrać.

Przykładowo z Grecji cały czas może w tej fazie Ligi Europy zagrać Panathinaikos lub Aris Saloniki (finał pucharu 25 maja) lub druga drużyna z ligi jeśli Panathinaikos wygra ligę i puchar. Drugie miejsce w lidze ciągle mogą zająć AEK Ateny, PAOK i Olimpiakos. Czyli ciągle pięć drużyn z Grecji ma potencjalne szanse by na swojej drodze spotkać naszą Wisełkę.

NK Rogaška – 2,90 mln euro
MFK Ružomberok – 4,96 mln euro
KF Ballkani Suva Reka – 6,34 mln euro
Wisła Kraków – 7,20 mln euro
Toboł Kustanaj – 7,68 mln euro
Oțelul Gałacz – 8,53 mln euro
Fehérvár FC – 10,71 mln euro
Sheriff Tyraspol – 11,30 mln euro
Neftçi PFK – 11,55 mln euro
Aarhus GF – 17,93 mln euro
IF Elfsborg – 18,20 mln euro
Pafos FC – 23,78 mln euro
Maccabi Hajfa – 28,61 mln euro
Łudogorec Razgrad – 38,40 mln euro
Dinamo Zagrzeb – 70,95 mln euro
Panathinaikos – 72,95 mln euro

Wisła Kraków z szansami na rozstawienie

Spośród tych 15 potencjalnych przeciwników Wisły Kraków na 100 procent mniejszy ranking klubowy UEFA (liczy się ranking z 2024 roku) mają 4 ekipy. Są to NK Rogaška, MFK Ružomberok, IF Elfsborg oraz Oțelul Gałacz. Czyli spośród pozostałych 11 krajów potrzeba jeszcze 4 z mniejszym rankingiem niż Wisła Kraków. Biała Gwiazda ma ranking UEFA 5.075. Aby do tego doszło muszą zajść 4 zdarzenia z poniższych 11. Generalnie chodzi o to żeby puchar wygrały drużyny z mniejszym rankingiem niż Wisła Kraków, lub żeby drużyna z 2 miejsca miała mniejszy ranking niż Wisła Kraków.

 1. Zira FK (Azerbejdżan) wygra puchar.
 2. Qarabag FK (Azerbejdżan) wygra puchar, a drugiego miejsca w lidze nie zajmie Neftçi PFK.
 3. Paksi FC (Węgry) wygra puchar.
 4. Ferencvárosi TC (Węgry) wygra puchar, a drugiego miejsca w lidze nie zajmie Fehérvár FC.
 5. Zimbru Kiszyniów (Mołdawia) wygra puchar.
 6. Sheriff Tyraspol (Mołdawia) nie zajmie drugiego miejsca, gdy Petrocub Hînceti wygra ligę i puchar.
 7. Botew Płowdiw (Bułgaria) wygra puchar.
 8. Łudogorec Razgrad (Bułgaria) wygra ligę i puchar, a drugie miejsce zajmie Czerno More Warna.
 9. Pafos FC (Cypr) wygra puchar.
 10. FC Prisztina (Kosowo) wygra puchar.
 11. KF Ballkani (Kosowo) wygra ligę i puchar, a drugiego miejsca w lidze nie zajmie KF Drita.

Zemsta na Panathinaikosie

Wiem. Jest to dość skomplikowane. W tym momencie wydaje się jednak, że szanse na rozstawienie są… całkiem spore. Gdyby ostatecznie Wisła Kraków nie została rozstawiona to… dobrze byłoby wylosować Panathinaikos i zemścić się za pamiętny mecz sprzed 19 lat.

Mecze I rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy zaplanowano na czwartki 11 i 18 lipca 2024 roku.

Jeśli Wisła Kraków odpadnie z Ligi Europy na tym etapie, zagra kolejny dwumecz w Lidze Konferencji. Na kogo może wtedy trafić opowiem w kolejnym odcinku.

Jeśli natomiast Wisła Kraków przejdzie do drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Europy to może trafić na norweskie Molde. Jest to w tym momencie jedyna drużyna, której występ w tej fazie jest pewny. I ja także jestem pewny, że akurat tej drużyny nie chciałbym wylosować. Rywal to średnio atrakcyjny, a łomot niemal pewny.

Czytaj też Wiślaku

Wiślackie Newsy
Piłkarze Wisły Kraków fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl
Wiślackie Newsy
Billel Omrani fot. Bartek Ziółkowski/Wisła Kraków
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments