Mariusz Jop fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl

Czy faktycznie jest za wcześnie by Mariusz Jop został pierwszym trenerem Wisły Kraków?

Mariusz Jop w niedzielę zagra prawdopodobnie ostatni mecz jako pierwszy trener Wisły Kraków i powróci w styczniu jako szkoleniowiec IV-ligowych rezerw.

Dwa zwycięstwa, 8 zdobytych goli, gra przyjemna dla oka, konferencje prasowe z prawdziwego zdarzenia – Mariusz Jop nie potrzebował dużo czasu by zdobyć sympatię kibiców. Gdzieniegdzie zaczęły pojawiać się głosy, że trener tymczasowy powinien zostać trenerem na stałe. Sam mam poważny dylemat, szczególnie, że w tym momencie, wybór jest między trenerem (Mariuszem Jopem) mającym wiślackie korzenie, znającym sytuację w klubie, znającym doskonale młodych piłkarzy, który właśnie pokazał, że coś potrafi a… zupełnie nie wiadomo kim. Gdyby na przykład do Krakowa miał wrócić Adam Nawałka, z całego serca popierałbym wybór Mariusza Jopa.

Mariusz Jop już za stary

Decyzję oczywiście podejmie prezes Jarosław Królewski, a ja z ciekawości sprawdziłem w jakim wieku i z jakim doświadczeniem zaczynali pracę najlepsi trenerzy ostatnich lat. Wybór trenerów oczywiście subiektywny i pasujący do tezy, że “wcale nie jest za wcześnie by Mariusz Jop, który ma 45 lat został pierwszym trenerem Wisły Kraków“.

W tabeli starałem się podać wiek trenerów, gdy obejmowali pierwsze drużyny, bądź gdy wkraczali do bardzo poważnej piłki. Przykładowo Jürgen Klopp mając 41 lat (czyli 4 lata mniej niż Mariusz Jop) objął Borussię Dortmund. Jego pracę w FSV Mainz 05, którą rozpoczął mając lat 34 uznałem za zdobywanie doświadczenia.

TrenerWiek w którym zaczynaliDoświadczenie
Luciano Spalletti340
Pep Gaurdiola 37 1
Roberto Mancini371
Carlo Ancelotti374
José Mourinho39 12
Jürgen Klopp417
Zinedine Zidane446

Wybór trenera to kwestia (niedalekiej miejmy nadzieję) przyszłości, teraźniejszością jest natomiast mecz z Polonią Warszawa. Mariusz Jop musi przed wszystkim podjąć decyzję jak zastąpić wykartkowanego Kacpra Dudę. Tym razem niestety szkoleniowiec nie będzie mógł, jak w pucharowym meczu ze Stalą Rzeszów postawić na Bartosza Talara, bo w Fortuna I Lidze przepisy są nieco inne i wspomniany piłkarz stracił już status młodzieżowca. Wydaje się więc, że trener będzie wybierał pomiędzy Patrykiem Gogółem a Jakubem Krzyżanowskim. Ja stawiam na Patryka Gogóła. W porównaniu do ostatniego meczu (z Łęczną) zrobiłbym jeszcze jedną zmianę – na miejsce Jesúsa Alfaro wpuściłbym Bartosza Talara, bo choć statusu młodzieżowca już nie ma, to ciągle ma status młodego i zdolnego. Choć wraca po kartkowej przerwie Ángel Rodado zostawiłbym w pierwszym składzie Szymona Sobczaka. Powód? Dwa gole i dwie asysty w ostatnim meczu.

Mój skład na mecz z Polonią Warszawa wygląda więc następująco:

Kamil Broda – Dawid Szot, Alan Uryga (K), Joseph Colley, Bartosz Jaroch – Patryk Gogół (M), Marc CarbóBartosz Talar, Ángel Baena, Goku –  Szymon Sobczak.

Gdzie oglądać mecz Wisły Kraków z Polonią Warszawa?

Mecz Wisły Kraków z Polonią Warszawa 17 grudnia 2023 roku można obejrzeć na antenie Polsat Sport. Wstęp do meczu rozpoczyna się o godzinie 12.30. W Internecie mecz można obejrzeć na stronie Polsatboxgo.pl.

Wspieraj Wisłę Kraków

Aby wesprzeć Wisłę Kraków należy wykupić transmisję z pomocą tej strony.

Okładka: Mariusz Jop fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl

Czytaj też Wiślaku

TransferyWiślackie Newsy
Miki Villar i Ángel Rodado fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl
Wiślackie Newsy
Valdas Dambrauskas fot. Instagram
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments