Valdas Dambrauskas fot. Instagram

Zagraniczny trener z sukcesami na celowniku Wisły Kraków

Nie Polak, ani Hiszpan, ale Litwin może zostać trenerem Wisły Kraków.

Jest rok 2002. Trenerem Wisły Kraków jest Henryk Kasperczak. Bramki dla Białej Gwiazdy zdobywają Tomasz Frankowski i Maciej Żurawski, w pomocy brylują Kalu Uche i Kamil Kosowski. Na Litwie 25-letni Valdas Dambrauskas zgłasza się do programu “Šeši nuliai milijonas” (coś jak “Milionerzy” w Polsce) i wygrywa 3000 litów. Kwota nie jest ogromna (około 4000 złotych), ale wystarcza na wyjazd do Anglii i opłacenie kursów trenerskich. Marzeniem Valdasa Dambrauskasa było bowiem zostanie piłkarskim trenerem.

W Anglii Valdas Dambrauskas ukończył kurs na London Metropolitan University. Potem odbył staże w Manchesterze United, Fulham i Brentford. Pracę trenerską rozpoczął w półamatorskim klubie Kingsbury London Tigers. Pod jego wodzą Londyńczycy osiągnęli najwyższe miejsce w lidze w historii.

Po powrocie do ojczyzny prowadził młodzieżowe reprezentacje, a w 2011 roku zaczął pracę w klubie Ekranas Poniewież. Najpierw jako asystent, a potem już od 2014 roku jako pierwszy szkoleniowiec.

W 2014 roku Valdas Dambrauskas został szkoleniowcem najbardziej utytułowanego litewskiego klubu, czyli Žalgiris Wilno (wiedzieliście, że Žalgiris oznacza Grunwald po litewsku?). Dwa mistrzostwa, trzy puchary i dwa superpuchary otworzyły mu drogę do kariery międzynarodowej.

Najpierw Valdas Dambrauskas dostał angaż w łotewskim FK RFS, potem w chorwackim HNK Gorica. Ostatnio pracował natomiast w Bułgarii w Łudogorcu Razgrad, w Chorwacji w Hajduku Split i w Grecji w OFI 1925.

Ostatacznie dorobek Litwina to poza trofeami na Litwie także puchar Łotwy oraz mistrzostwo, puchar i superpuchar Bułgarii.

Czy Valdas Dambrauskas zostanie trenerem Wisły Kraków? Nie wiem, ale z pewnością jest to ciekawa kandydatura. Litwin ma na koncie prawdziwe sukcesy, ma spore doświadczenie w prowadzeniu klubów z topu więc słynna krakowska presja nie powinna być dla niego problemem, jest też człowiekiem, który będzie miał świeże spojrzenie. Nie jest już bardzo młody, ale informatyczno-big-datowe podejście prezesa Królewskiego do prowadzenia klubu raczej go nie przerazi.

Czy Valdas Dambrauskas daje gwarancje awansu. Nie, bo nikt takiej gwarancji nie daje. Gdyby jednak Litwin przejął Wisłę Kraków nikt nie mógłby zarzucać prezesowi Królewskiemu, że wybrał po taniości.

Poniżej świadectwo tego, że prezes Królewski jest w dobrym nastroju, więc czekam na dobre wiadomości wkrótce.

Czytaj też Wiślaku

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments