Czy Hiszpan poskromi hiszpańską Wisłę Kraków?

Czy hiszpański trener okiełzna hiszpańską Wisłę Kraków?

Algorytmy Jarosława Królewskiego postanowiły, że nowym trenerem Wisły Kraków zostanie 36-latek z Hiszpanii, Albert Rudé.

Odwagi z pewnością Jarosławowi Królewskiemu nie brakuje. Wskazanie zupełnie nieznanego, młodego Hiszpana na pierwszego trenera Wisły Kraków pachnie brawurą, ale jak wiadomo, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Od kilku dni prezes Jarosław Królewski na x (fkat) przekonywał do swojej metody wyboru trenera. Algorytm wskazał Alberta Rudé po przeanalizowaniu 5000 nazwisk. Domyślam się, że Hiszpan nie był jedynym, a zapewne także nie najbardziej pożądanym kandydatem, Wisłę Kraków ogranicza jednak dość poważnie budżet.

Wśród zalet Hiszpana – poza tym że jest Hiszpanem, co ułatwi mu pracę ze sporą grupą piłkarzy – należy wymienić zamiłowanie do nauki i wykorzystywania najnowszych technologii, co zapewne nie było bez wpływu na jego wybór. Złośliwi – wśród nich ja – zapewne zauważą, że Albert Rudé nie pracował od czerwca 2023 roku. Osoby pesymistycznie nastawione do rzeczywistości zwrócą natomiast uwagę, że ostatni mecz jaki Albert Rudé zagrał to… przegrany baraż o drugą ligę z ekipą CD Castellón. Osoby nikczemne mogą cofnąć się do epizodu kostarykańskiego Alberta Rudé i dojść do wniosku, że kataloński szkoleniowiec przegrał także kluczowy mecz o mistrzostwo prowadząc drużynę LD Alajuelense (po tym meczu został nawet zaatakowany bluzą przez jednego z kibiców).

Poniżej znakomita nitka Michała Matlaka, który śledził poczynania nowego trenera Wisły Kraków w Ameryce Środkowej w Kostaryce.

Czy algorytm może się pomylić? Oczywiście, bo nawet najlepszy algorytm nie będzie w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników. Nie ma jednak możliwości prowadzenia nowoczesnego klubu bez korzystania z analizy danych. Niezależnie od tego kto będzie prezesem klubu, Wisła Kraków z takich narzędzi musi korzystać, bo w przeciwnym wypadku zostanie w tyle. Choć mam wątpliwości, bardzo się ucieszę, gdy awans do Ekstraklasy okaże się ledwie początkiem bardzo udanego projektu pod nazwą Albert Rudé.

Poniżej oficjalny komunikat dotyczący zatrudnienia Alberta Rudé.

“37-letni szkoleniowiec Albert Rudé obejmie pierwszy zespół Wisły Kraków. Umowa została podpisana do 30 czerwca 2024 roku i zawiera opcję przedłużenia.

Albert Rudé Rull urodził się 18 września 1987 roku w Gironie. Po zakończeniu kariery piłkarskiej w wieku 24 lat rozpoczął pracę nad własnym rozwojem, zdobywając dyplom nauk o sporcie, broniąc doktorat w zakresie Sport Science na Universitat Central de Catalunya. Kolejnym krokiem w karierze było powołanie własnej szkoły trenerów MBP, która prowadzi doradztwo w ponad 15 ligach i federacjach, kształcąc przy tym trenerów na całym świecie w oparciu o zaawansowane metody szkoleniowe. Albert jest też autorem książek i publikacji w zakresie procesu budowania nowoczesnych drużyn piłkarskich.

W grudniu 2015 roku został asystentem trenera Diego Alonso w CF Pachuca, występującej w Lidze MX. W ciągu trzech lat drużyna zdobyła mistrzostwo, wygrała Ligę Mistrzów CONCACAF, a także brązowy medal Klubowego Pucharu Świata 2017. To nie był koniec przygody z najwyższą klasą rozgrywkową w Meksyku, bowiem kolejnym przystankiem w karierze okazały się Querétaro FC Youth i CF Monterrey.


Styczeń 2020 roku przyniósł nowe wyzwanie, jakim były przenosiny do Interu Miami CF i współpraca z Diego Martinezem Alonso oraz z Davidem Beckhamem w inauguracyjnym sezonie tego klubu w MLS. Kilkuletnia współpraca z Diego Martin Alonso, który prowadził reprezentację Urugwaju na ostatnich MŚ, a ostatnio sprawował funkcję szkoleniowca FC Sevilla, zaowocowała wieloma sukcesami i szerokim doświadczeniem, które były wartością dodaną w kolejnych etapach kariery.

W 2021 roku Albert Rudé objął stanowisko samodzielnego szkoleniowca LD Alajuelense z Kostaryki – jednej z największych tamtejszych drużyn. Zespół pod jego wodzą sezon zasadniczy zakończył na pierwszym miejscu z 83 punktami i z różnicą 35 bramek nad drugą drużyną w tabeli. Ostatni klub widniejący w jego piłkarskim CV to hiszpański CD Castellón, gdzie dotarł wraz ze swoimi podopiecznymi do play-offów, a klub ten znany jest w szczególności z wykorzystania danych i nowych technologii w procesie szkoleniowym.

Asystentem głównego trenera zostanie Mariusz Jop. Do sztabu szkoleniowego, w którym jako asystenci pozostają Kazimierz Kmiecik i Michał Siwierski, dołączy również Eric Lira Fernández.”

Fot: DALLE3.

Czytaj też Wiślaku

Wiślackie Newsy
Valdas Dambrauskas fot. Instagram
Wiślackie NewsyWiślackie Socjale
Ktoś w końcu policzył kibiców Wisły Kraków fot. DALL·E 3 by Bing
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments