Kazimierz Moskal fot. Wisła Kraków

Kazimierz Moskal wraca do Wisły Kraków

Kazimierz Moskal będzie czwartym trenerem, który podejmie się zadania wprowadzenia Wisły Kraków do Ekstraklasy.

O awans do Ekstraklasy walczyli już Jerzy Brzęczek, Radosław Sobolewski oraz ostatnio Albert Rudé. Tym razem Jarosław Królewski postanowił postawić na Wiślaka, który na dodatek ma na koncie awans do Ekstraklasy, nawet dwa razy, i to całkiem niedawno.

Kazimierz Moskal to legenda Wisły Kraków, jeden z nielicznych piłkarzy Białej Gwiazdy, który doczekał się własnej przyśpiewki: “Moskal Kazimierz, nie rusz Kazika bo zginiesz”.

Powrót Kazimierza Moskala to także powrót do normalności, polegającej na tym, że trener obejmuje drużynę przed rozpoczęciem sezonu. Ostatnio tak został zatrudniony Adrián Guľa w czerwcu 2021 roku. Oby Kazimierz Moskal przetrwał na stanowisku dłużej niż do lutego 2025 roku.

Kazimierz Moskal podpisał umowę na dwa lata. Życzę nowemu trenerowi żeby tę umowę wypełnił.

Konferencja nowego trenera jutro (5 czerwca) o 14.00.

Poniżej oficjalny komunikat klubu:

Trenerskie stery Wisły Kraków obejmuje Kazimierz Moskal, który w roli szkoleniowca wraca na R22 po 9 latach. Umowa ze szkoleniowcem została zawarta do 30 czerwca 2026 roku.

Kazimierz Moskal urodził się 9 stycznia 1967 roku i mimo że jest wychowankiem Gościbii Sułkowice, to właśnie Wisła Kraków stała się jego drugim domem. Przy R22 wkraczał w dorosły futbol, pokonując poszczególne szczeble i stając się ważną postacią Białej Gwiazdy. Debiut w niebiesko-biało-czerwonych barwach w pierwszym zespole zaliczył 8 czerwca 1985 roku w starciu z Górnikiem Zabrze. I chociaż rozstawał się z Wisłą, to wracał do niej jako zawodnik, a później też jako trener. Łącznie w barwach drużyny spod Wawelu rozegrał 289 meczów, okraszając je 55 bramkami. Z Białą Gwiazdą dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski, dorzucając dwa Puchary Polski, a także Superpuchar i Puchar Ligi.

Karierę trenerską rozpoczął właśnie przy R22 – jako asystent, trener młodzieży, a następnie samodzielny szkoleniowiec. Doświadczenie zdobywał u boku takich nazwisk, jak Werner Liczka, Jerzy Engel, Tomasz Kulawik, Dan Petrescu, Dragomir Okuka, Adam Nawałka czy Robert Maaskant. Obowiązki pierwszego trenera pełnił w latach 2007, 2012 i 2015. Kazimierz Moskal jest ostatnim szkoleniowcem, który poprowadził Wisłę Kraków w europejskich pucharach. W 2011 roku Biała Gwiazda pod jego wodzą wyszła z grupy Ligi Europy, by w lutym 2012 roku po zaciętych bojach i dwóch remisach ze Standardem Liege odpaść w 1/16 finału.

W jego trenerskim CV Kazimierza Moskala widnieją też kluby: Bruk-Bet Termalica Nieciecza, GKS Katowice, Pogoń Szczecin, Sandecja Nowy Sącz, Zagłębie Sosnowiec czy ŁKS Łódź, z którym dwukrotnie awansował do Ekstraklasy.”

Kazimierz Moskal fot. Wisła Kraków

Czytaj też Wiślaku

Wiślackie Newsy
Wiślackie Newsy
Jarosław Królewski i Kazimierz Moskal fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments