Losowanie Ligi Europy fot. DALL·E 3 by Bing

Losowanie Ligi Europy: Poproszę Kosowo albo Rumunię, a najchętniej Słowację

Już jutro dowiemy się z kim Wisła Kraków zagra w pierwszej rundzie eliminacyjnej Ligi Europy. Dziś głosujemy kogo chcemy wylosować.

Losowanie odbędzie się jutro o godzinie 15.00 w Nyonie w Szwajcarii. UEFA przeprowadzi transmisję na żywo z losowania. Wisła Kraków jest rozstawiona i może trafić na jedną z poniższych drużyn.

DrużynaWartość transfermarkt
IF Elfsborg (4.300)18,70 mln euro
Botew Płowdiw (4.075)11,93 mln euro
Zirə Baku10,35 mln euro
MFK Ružomberok6,19 mln euro
KF Llapi4,92 mln euro
Corvinul Hunedoara (4.275)4,55 mln euro

IF Elfsborg

Wylosowanie IF Elfsborg będzie raczej niezbyt fortunne. Szwedzka drużyna wyceniana jest na ponad 17 milionów dolarów. W ekipie z miasta Borås jest pięciu piłkarzy wycenianych powyżej miliona euro. Dla przypomnienia nasz najwyżej wyceniany piłkarz to Ángel Rodado (450 tys. euro). Dodatkowo gra ze Szwedami nigdy nam specjalnie nie odpowiadała. IF Elfsborg nie zdobyło pucharu, ale gra w Lidze Europy, bo puchar zdobył mistrz, czyli Malmö FF.

Gwiazda: Michael Baidoo – wyceniany na 3 miliony euro ofensywny pomocnik z Ghany ma za sobą całkiem udany sezon 2023 (5 goli, 7 asyst). W tym także idzie mu nieźle: 4 gole, 3 asysty.

Corvinul Hunedoara

Rumuńska drużyna Corvinul Hunedoara podobnie jak Wisła Kraków zdobyła puchar z drugiego poziomu rozgrywkowego. Wydaje się, ze złożona z samych rumuńskich piłkarzy ekipa jest do pokonania, szczególnie, że z drużyną pożegnał się lider – napastnik Marius Coman.

Botew Płowdiw

Botew Płowdiw to najbardziej międzynarodowa ekipa z potencjalnych rywali Wisły Kraków. W bułgarskiej ekipie gra 19 obcokrajowców. Bułgarzy wyceniani są na 11,93 mln euro, czyli znacznie powyżej wyceny Wisły Kraków (około 7 mln w tym sezonie). Najgroźniejszym piłkarzem ekipy z Płowdiw jest Iwelin Popow. Ten 36-latek wyceniany obecnie na 100 tysięcy euro to kawał piłkarza. W tym sezonie zdobył 8 goli i dołożył 11 asyst. W całej karierze zdobył 110 bramek, a grał głównie jako ofensywny pomocnik. Warto też zwrócić uwagę na piłkarza 17 lat młodszego od Iwelina Popowa. 19-letni Nigeryjczyk Umeh Emmanuel grający na lewym skrzydle strzelił 10 goli i zaliczył 3 asysty w minionym sezonie. Czy Wisła Kraków może pokonać Bułgarów? Za wiele pieniędzy bym na to nie postawił.

Zirə Baku

Brzmi to może nieco drastycznie, ale wylosowanie drużyny z Baku to nie jest szczyt marzeń. Podróż do Azerbejdżanu z pewnością będzie najdroższa, a szansa na uzyskanie dobrego wyniku niezbyt wysoka. Zirə Baku to także ekipa dość międzynarodowa bo aż 13 obcokrajowców gra w azerskiej stolicy (czy raczej pod stolicą). Gwiazdą jednak jest Azer, prawy obrońca Qismət Alıyev, który jest najlepszym strzelcem drużyny: w ostatnim sezonie zdobył 6 goli i zaliczył 7 asyst.

MFK Ružomberok

Słowacka ekipa wydaje się wymarzonym rywalem. Nie dość, że samochodem można dojechać na stadion MFK Ružomberok w trzy godziny, dodatkowo Słowacy są wyceniani niżej niż Wisła Kraków, więc jest realna szansa na ich pokonanie.

KF Llapi

Kosowskie KF Llapi wyceniane jest wyżej tylko do drugoligowej rumuńskiej ekipy z Corvinul Hunedoara. Wydaje się wiec, że jest to przeciwnik w zasięgu Wisły Kraków. Miasto Podujevo, z którego pochodzi drużyna liczy 30 tysięcy mieszkańców, czyli tyle co Bochnia. Gwiazdą drużyny był napastnik Muhamet Hyseni, ale latem przeniósł się do Danii. Piłkarz zdobył w ostatnim sezonie 26 goli i dołożył do tego 6 asyst, co musi robić wrażenie szczególnie, że cała drużyna zdobyła goli 56.

Podsumowując: KF Llapi, MFK Ružomberok i Corvinul Hunedoara to ekipy do pokonania. Botew Płowdiw oraz IF Elfsborg to rywale trudni, a Zirə Baku nie dość, że daleko to jeszcze szansa na dobry wynik znikoma.

98
Wisła Kraków w Lidze Europy

Najlepiej by Wisła Kraków wylosowała:

Losowanie Ligi Europy fot. DALL·E 3 by Bing

Czytaj też Wiślaku

Artykuł Partnera
Euro 2024 – kto wygra? fot. Archiwum
Wiślackie Newsy
Liga Europy fot. Wisła Kraków
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments