Piłkarze Wisły fot. Krzysztof Porębski / www.fotoporebski.pl

Znacznie lepsze i… tańsze telebimy dostaną kibice Wisły Kraków

Miasto właśnie zamówiło dwa telebimy dla Wisły Kraków. Nowe ekrany na pewną będą lepsze od tych starych, a być może nawet – to już nieco zaskakujące – tańsze.

Czas mija nieubłaganie i telebimy na krakowskim stadionie mocno się postarzały. Boleśnie to odczuły osoby zamawiające życzenia na telebimach, gdy ich miłe słowa dla bliskich nie były dobrze widoczne, bo część ekranu po prostu nie działała. Trudno mieć pretensje do ekranów, bo mają ponad 12 lat (zakładane były w lutym 2011 roku).

12 lat temu miasto ogłosiło początkowo, że ekrany będę kosztować 3,6 miliona złotych. Ostatecznie jednak montaż znanych kibicom Wisły Kraków telebimów kosztował “tylko” 1 388 901. Biorąc pod uwagę inflację (chleb w 2011 kosztował 1,5 zł) można by sądzić, że nowe ekrany powinny kosztować jakieś 5 milionów. Okazuje się jednak, że powinny raczej być tańsze niż 12 lat temu.

– Cena oczywiście zależy od szczegółów zamówienia – mówi Tomasz Kaśków z firmy Flexvision, która montowała 12 lat temu ekrany na stadionie Wisły Kraków – Ale nie powinna być wyższa niż 12 lat temu, bo wtedy ta technologia była nowoczesna i bardzo droga. Dziś ekrany led znacznie potaniały.

Nowe ekrany (raczej) będą takiej samej wielkości, bo miasto w przetargu podało liczby 10560 x 5760, czyli 10,5 metra na 5,7 metra, czyli dokładnie takie jak są. To co prawda są wymiary minimalne, ale raczej żadna firma nie będzie ich zwiększać, bo przecież w ich interesie jest przygotować jak najtańszą ofertę. Ekrany więc nie będą większe, ale za to będą znacznie lepsze, a mówiąc bardziej precyzyjnie, będą miały znacznie lepszą rozdzielczość. Obecne telebimy są w technologii P20, co oznacza, że piksel był co 2 cm. Teraz w specyfikacji miasto wymaga by było to mniej niż 6 milimetrów, czyli po prostu piksele będą co 5 mm. Kibice na stadionie na pewno więc poczują poprawę jakości obrazu.

Oferty można składać do 13 października 2023. Tego też dnia zostaną one otwarte. Telebimy mają być zamontowane do 15 grudnia 2023. Wiele wskazuje na to, że w 19. kolejce, w której Wisła Kraków zagra przed zimową przerwą z Polonią Warszawa nowe telebimy będą już na stadionie.

Na zdjęciu autorstwa Krzysztofa Porębskiego widać nie tylko drużynę Wisły Kraków, która potem zremisowała 1-1 z Chrobrym Głogów, ale także – w tle – niedomagający telebim.

Dla tych, którzy się na tym znają, albo dla ciekawskich szczegóły zamówienia dostępne są w poniższym pliku.

Czytaj też Wiślaku

TransferyWiślackie Newsy
Piotr Starzyński fot. gornik.leczna.pl
Wiślackie Newsy
Motor Lublin - Wisła Kraków 23.09.23 fot. wislazkrakowa.pl
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments